použití lavaerde

Lavaerde je přírodní minerál, který se používá jako výborná alternativa šamponu či mýdla. Hlavní předností je, že neobsahuje žádné tenzidy. Její zvláštní vlastnosti při péči o tělo a vlasy jsou známy již po staletí a toto tajemství se dědilo z generace na generaci. V severní Africe je již po staletí ceněným prostředkem k jemnému mytí pokožky a vlasů. Bílá Lavaerde je bohatá na kaolín – velmi jemný, bez železitý a proto velmi světlý minerál. Slovo kaolín je odvozeno od názvu čínské vesnice Gaolin, kde byla bílá lavaerde objevena.

Šetrné mytí

U produktů obsahujících tenzidy (šampon a mýdlo), se čistící účinek zakládá na snížení povrchového napětí vody, kdy se nečistota a mastnota odloučí a opláchne. Čistící účinky lávové země se naproti tomu zakládají na fyzikálním mechanismu. Lavaerde nebo-li rhassoul – jak se jí říká v Maroku – se skládá z iontů křemíku a magnesia, stejně jako z oxidů železa a vápníku. Při spojení s vodou se vytvoří příjemná gelová konzistence. Jemné částečky lavaerde mají vlastnost „nasát“ nečistotu a přebytečný maz jako savý papír. Díky této jedinečné vlastnosti se pokožka a vlasy nikdy úplně neodmastí, jako tomu bývá u zvlášť agresivních produktů s tenzidy. Lávová zem tak nepoškodí přirozený ochranný kyselý film pokožky a nedráždí mazové žlázky.

Přednosti lávové země

Lavaerde má tedy mnoho předností: Nedráždí a pokožka ji velmi dobře snáší. Čistí vlasy a pokožku bez poškození ochranného kyselého filmu. Umyté vlasy jsou hedvábně měkké, lesklé a pružné. Při pravidelném používání se prodlužují intervaly mezi jednotlivým mytím vlasů. Je naprosto šetrná k životnímu prostředí – neobsahuje tenzidy a nic, co by zatěžovalo odpadní vody.

Použití lavaerde

Prášková lavaerde se pro mytí vlasů a pokožky připravuje následovně: Rozmíchejte (pro středně dlouhé vlasy) 3-6 zarovnaných polévkových lžic prášku se zhruba dvojnásobným množstvím teplé vody. Tím vznikne sametově-tekutá pasta, kterou nechte chvíli nabobtnat, doporučujeme přidat do směsi několik kapek oleje (například jojobový nebo hroznový). Naneste směs na mokré vlasy a jemně masírujte. Nechte krátce působit a poté důkladně opláchněte teplou vodou. Jedno umytí stačí. Následné upravte vlasy jak jste zvyklí.